cz    en
Zbývá
dní do EUROPEAN DogSHOW 2014
 
HISTORIE ČESKÉ KYNOLOGIE

Chov psů na území České republiky má velmi dlouhou tradici. Počátky kynologie jsou , stejně jako v jiných státech, asi nejvíce spojeny s kynologií loveckou. Historické prameny např. uvádějí, že Karel IV, římský císař a český král, který žil v letech 1316-1378, měl na svém hradě Karlštejně velký psinec, v kterém se místní lovčí staral o cílený chov loveckých psů.


Stejně jako ve většině ostatních Evropských států se chov psů začal v Českých zemích velmi slibně rozvíjet v polovině XIX.století. Kynologové se začali sdružovat, vznikaly první kynologické organizace a zakládány byly plemenné knihy. 1.světová válka nakrátko chov ušlechtilých psů, jak byla v té době kynologická činnost nazývána, přerušila,ale již okolo roku 1920 o sobě dávala kynologie vědět. Vycházely kynologické časopisy, vznikaly jednotné předpisy týkající se chovu a výcviku psů a Československo se stalo řádným členem FCI. I druhá světová válka chov psů v ČR negativně ovlivnila. Přesto se chovatelům povedlo udržet základní chovný materiál a zdálo se, že kynologická činnost může zdárně pokračovat. Některá plemena se ale potýkala s problémem, který je asi pro kynology z většiny jiných států nepochopitelný. I do chovu psů se promítalo politické dění a zvláště společenská plemena byla považována za buržoazní a tedy do dělnického státu nevhodný jev. V šedesátých letech XX.století ale již byla situace úplně jiná. Stoupaly počty psů i jejich kvalita a český a československý chov se stával ve světě pojmem. Po určitou dobu dokonce stál v čele FCI i český kynolog Václav Růžička. V tomto období byla uznána naše dvě národní plemena- český teriér (rok 1963 a český fousek- rok 1964). V Praze se konal výborně obsazený kynologický kongres a v městě, které je výstavnickou velmocí, v Brně, se uskutečnila světová výstava psů všech plemen.

Chov psů v Českých zemích našel místo i v literatuře a to v literatuře bez nadsázky známé po celém světě. Ty, kdo znají slavný román Osudy dobrého vojáka Švejka určitě pobaví, že rotmistr Rotter, o kterém Švejk v jedné kapitole vypráví, byl skutečná osoba a byl jedním ze zakladatelů a propagátorů využití psů u policie. Mezi skvosty české literatury určitě patří kniha Karla Čapka Dášeňka čili život štěněte. Ten, kdo si ji přečte určitě zjistí, že pan Čapek byl nejen vynikající spisovatel, ale také výborný etolog a jeho popis radostí i starostí při výchově štěněte musí potěšit začátečníka i odborníka.

V současné době jsou čeští chovatelé zastřešeni Českomoravskou kynologickou unií, která nás zastupuje v FCI. Lidé okolo psů v České republice se nezabývají jen chovem, ale velký zájem je i o práci se psem. Na vysoké úrovni, což dokazuje i srovnání se zahraničními výcvikáři, je např. pracovní výcvik. Zvláště mladí lidé se věnují sportům typu agility nebo flyboll a výbornou pověst u laické i odborné veřejnosti mají čeští záchranáři. Specifické postavení má v České republice kynologie lovecká, kde použití správně připravených psů a to psů s průkazem původu vychází z legislativních předpisů.

Jak již bylo napsáno, má kynologie v Českých zemích dlouhou tradici. Velmi bychom si přáli, aby Evropská výstava, kterou pořádáme, ukázala našim kolegům a přátelům z jiných zemí, že na tuto tradici umíme navázat.

 

Novinky

Na FC profilu výstavy naleznete galerii nalezených věcí. Pokud Vám něco patří kontaktujte : cmku@cmku.cz

- Příjezd vystavovatelů na výstaviště je možný v průběhu celého dopoledne. Počítejte s dostatečnou časovou rezervou před hodinou určenou pro posuzování vašeho plemene.

Prosím nezapomeňte, že v noci ze soboty 25.10. na neděli 26.10. se mění letní čas na zimní, a to v neděli ve 3:00 na 2:00.


- Stále ještě nemáme dostatek lidí pro práci vedoucích kruhů na Evropské a Národní výstavě. Zádáme proto, kynology se znaslostí výstavních řádů, vítána je i znalost cizího jazyka, aby se hlásili na emailu: wini.cz@email.cz

9.10

- časy posuzování EV - ZDE

- časy posuzování NV - ZDE

statistika přihlášených plemen ZDE
6.10. . doplněn časový harmonogram
najdete v části program
2. 10. Z posuzování se omluvil pan Peter Fodstat ze zdravotních důvodů. Náhradního rozhodčího na EDS Jaroslav Matyáš - SK na NDS Ahrendts Elke
1.10. Ceny vstupného
100,- Kč základní
50,- Kč dětské (do 15 let), důchodci, ZTP, studenti
200,- Kč rodinné 2 dospělí a dvě děti
21.9. Z posuzování se omluvil pan Kari Järvinen ze zdravotních důvodů. Náhradního rozhodčího určí výstavní výbor co nejdříve.
19.9.2014 začínají odcházet vstupní listy. prosíme zkontrolujte si Vaše emailové schránky, kliknutím na odkaz ve Vašem emailu, nám potvrdíte, že jste vstupní list obdrželi.
Vzhledem k množství je možné, že vstupní listy budou odcházet i dva dny. Buďte proto trpěliví.
Pokud někdo neměl uvedený email, přijde mu vstupní list poštou.
14.9.2014 - v části rozhodčí najdete
přidané rozhodčí x plemeno x kruh
a také plány kruhů v halách
aktualizace - update 18.9. 2014 (pro správné zobrazování aktualizujte Váš prohlížeč  a zmačkněte F5)

4. 8. 2014

Sledujte v části rozhodčí změny. Momentálně se z posuzování omluvili:

Ron Menaker, Kreiner Michael, Rudolf Dettmar
1.7.2014

Sledujte v části rozhodčí změny. Momentálně se z posuzování omluvili:

Ron Menaker, Kreiner Michael
13.5.2014
možnost akretitace pro novináře
v části press
11.3.2014
Chcete pracovat na Evropské výstavě. Vyplňte přiložený formulář - ZDE.
10.3.2014

Možnost přihlášení psů na EV, bude probíhat na všech výstavách v ČR. 


24.10.2012
Spustili jsme pro vás nové internetové stránky Evropské výstavy
Facebook

ČMKU


 
Hlavní galerie
 
Partneři 
eu

Brno holi
Brno
rsa bauerourdogs

profi


ford 

© 2012   www.2014eurodogshow.cz